BOŻE CIAŁO

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym kościoła rzymskokatolickiego. Tak samo jak Wielkanoc, Boże Ciało jest świętem ruchomym. Nie przeszkadza to temu, że rok w rok wypada ono w czwartki. Od czego uzależniona jest data Bożego Ciała?

Tego dnia na ulice wiosek i miast wychodzą uroczyste procesje, które podczas swojego pochodu zatrzymują się przy czterech ołtarzach. Ich liczba związana jest z ilością ewangelistów, czyli św. Markiem, Janem, Łukaszem i Mateuszem. Przy ołtarzach wierni słuchają fragmentów Ewangelii. Po drodze dzieci sypią zebrane płatki kwiatów. Do Polski przybyło w XIV wieku za pośrednictwem krakowskiego biskupa Nankiera. Radosna tradycja świętowania ustanowienia sakramentu Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy jest żywa po dziś dzień.

« z 13 »

Jednak Boże Ciało nie ma jednej wyznaczonej daty, która byłaby na stałe wpisana do kalendarzy. Corpus Christi jest świętem ruchomym, którego data uzależniona jest od tego, jak wypada Wielkanoc. A ta zawsze odbywa się w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni. Boże Ciało natomiast zawsze przypada 60 dni po Wielkiej Nocy i 10 dni po Zielonych Świątkach. Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa możemy się zatem spodziewać między 21 maja a 24 czerwca. Oznacza to również, że będzie to zawsze czwartek.

Czwartek jednak nie jest przypadkowy. Według Kościoła Rzymskokatolickiego to właśnie w ten dzień odbyła się Ostatnia Wieczerza, podczas której Jezus Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii.